ABS Akrilonitril Bütadien Stiren

ABS

ABS

Akrilonitril bütadien stiren ABS Elektronik aletlerin plastik aksamında yaygın olarak kullanılır. Akrilonitril bütadien stiren veya kısaltılmış ismi ile ABS, (kimyasal formülü (C8H8 •  C4H6 • C3H3N) kalıp yolu ile üretilen ürünlerde çok yaygın olarak kullanılan hafif ve sert bir polimerdir. Mesela borular, otomotiv parçaları, koruyucu kasklar ve oyuncaklar (LEGO gibi) kullanım alanlarından birkaçıdır.

Bu malzeme polibütadien içinde stiren ve akrilonitrilin polimerizasyonu ile elde edilen bir kopolimerdir. İçerdiği madde oranları %15 - %35 arası akrilonitril, %5 -% 30 arası butadien ve %40 - %60 arası stiren olarak değişiklik gösterebilir. Sonuç olarak, Poli(stiren ve acrilonitrilin) kısa zincirleri ile polibütadienin uzun zincirlerinin çapraz bağlanmasıdır. Komşu zincirlerden nitril grupları, kutupsal olarak diğer zincirleri çekip bağlayarak saf polistirenden daha dayanıklı olan ABS oluştururlar. Stiren plastiğe parlaklık ve iyi yüzey verir. Bütadien, kauçuk özelliklerinin düşük sıcaklıkta esnek olabilmesini sağlar. ABS, −25 °C ve 60 °C arasında kullanılabilir.

1 kg ABS üretimi için, hammadde olarak 2 kg petrol ve enerjiye ihtiyaç vardır. Dünyadaki en büyük ABS hammadde üreticisi Tayvan’dadır.